Zatímco se venku pomalu začínají klubat sněženky, bledule a petrklíče, na těch internetech už zase pomalu začínají vykukovat různé detoxikační programy, diety, náplasti, výplachy střev, … Tak, jak je tomu na jaře zvykem.

A zatímco se na jedné straně dozvíte, jak je detox pro tělo naprosto nezbytný, na straně druhé se dočtete, že je to naprostá blbost. Tak jak to teda vlastně je?! Pojďme se tomu podívat na zoubek.

Pojem detox, detoxikace je takový buzzword. Všichni o něm mluví, často ho najdete na etiketách různých přípravků a ruku na srdce – že na nás působí magicky? Kdo někdy nezatoužil začít jakoby nanovo, s čistým štítem/tělem?

Detoxikace z pohledu západní medicíny

Lékařská věda mluví o detoxikaci jakožto o vyčištění těla od drog. V tomto kontextu se detoxikace vztahuje k lékařsky podporovanému zvládnutí akutní intoxikace u člověka a to včetně případných abstinenčních příznaků, které mohou léčbu provázet.

Západní medicína pojem detox v jiné souvislosti neuznává. Vysvětluje to tím, že pokud by se nám v těle toxiny skutečně nahromadily tak, že bychom je nedokázali vyloučit, pravděpodobně bychom zemřeli nebo potřebovali okamžitou lékařskou pomoc.

Detox a celostní přístup ke zdraví

Naše tělo má úžasnou schopnost zbavovat se odpadních látek samo a to díky detoxikačním orgánům, kterými jsou ledviny, játra, střeva, ale i kůže, dýchací soustava a imunitní systém.

Až po sem se medicína s naturopatií shodují. Zatímco ale lékařství v tomto bodě víceméně končí a dál už se tím nezaobírá, naturopatie a funkční medicína jdou dál a více do hloubky.

Soustředí se na to, co konkrétně na tělo působí toxicky, jak tyto elementy omezit a zároveň se snaží maximálně podpořit vlastní detoxikační procesy, které v těle probíhají. Věnují extra péči našim orgánům, které jsou našimi filtry a dost často je opomíjíme. Tato starostlivost je hodně založena na eliminaci a to na více úrovních, díky tomu má tělo prostor regenerovat a samoléčit se (jak konkrétně se dozvíte o pár řádků níže). 

Jenže tohle je změna, která vyžaduje poměrně dost času, odhodlání a taky energie z naší strany. A co si budem, my lidi milujeme rychlé, instantní řešení. A právě na to spoléhají ony proklamované detoxy, které těží z naší pohodlnosti a popravdě asi i lenosti 🙂

Fungují komerční detoxikační programy?

Ano! 

.

.

.

Osobně bych řekla, že jsou skvělé a 100% funkční k detoxu vaší peněženky. De facto všechny jsou zaměřené pouze na stravu. Jenže naše zdraví není jen odrazem našeho jídelníčku (i když ten má na něj obrovský podíl)! 

Instantní rychlodetoxy v sobě skrývají tyto úskalí:

  • detoxikační diety jsou zpravidla chudé na živiny důležité pro zdravé fungování těla. Mnohdy jsou taky extrémně nízkokalorické, což může způsobit zpomalení metabolismu, protože tělo se bude snažit šetřit energií. Také jejich hubnoucí efekt je dočasný. Buď proto, že úbytek na váze je způsoben projímavými účinky doplňků nebo čajů nebo proto, že se prostě téměř nejí. Mějte ale na paměti, že váha, kterou získáte z diet založených na striktním omezení kalorií není dlouhodobě udržitelná. Pokud se totiž vrátíte k původnímu stravování (což by bylo fajn, jinak by vám hrozila podvýživa), vrátí se vám také vaše původní váha. I s bonusem…
  • různé detoxikační šťávy se na první pohled tváří nevinně, vždyť jsou přece jenom z ovoce a zeleniny, co jiného by mělo být symbolem zdravého jídelníčku, že? Problém je, že jsou to dost často jenom samotné šťávy, bez tolik prospěšné vlákniny. A pokud jsou to navíc pouze šťávy ovocné, je to vlastně čistá fruktóza = cukr.
  • bez povšimnutí by neměly zůstat ani detoxikační doplňky stravy. Ty sice mohou podporovat játra v jejich funkci, ale detoxikace v játrech probíhá ve 2 fázích. Při té první dochází k rozkládání toxinů na menší částice a při té druhé se škodliviny vylučují ven. Nekvalitní doplňky stravy tedy sice pomohou toxiny v těle identifikovat a rozkládat, ale tím to pro ně hasne. Toxiny se však v těle hromadí a jsou živnou půdou pro nemoci.

Ale abych jenom nekřivdila, i těmto marketingovým trhákům je potřeba připsat taky maličkou zásluhu:

  • pokud člověk doteď prasil, ale jakože fakt hodně, tak rozumné detoxikační diety mohou zlepšit detoxikační funkci jater 
  • stále je velká část populace (v USA jsou to celé tři čtvrtiny lidí), která nekonzumuje dostatek ovoce a zeleniny. A třeba právě smoothie mohou být dobrým způsobem, jak do těla potřebné živiny dostat. Ovšem musí se jednat o smoothie, které narozdíl od šťávy obsahuje i vlákninu a určitě zkombinujte ovoce se zeleninou.

Až někde uvidíte reklamu na jarní očistu, pamatujte si, že žádný koktejl, tabletky nebo čaje nezvrátí měsíce špatné životosprávy. Je důležité, jak se k sobě chováte po celý rok. Proto, pokud koketujete s myšlenkou na detox, tak jedině celostně. A abychom byli fér vůči klasické medicíně, mějme na paměti, že když se bavíme o detoxu, tak ve smyslu posílení vlastních detoxikačních kapacit našich orgánů.

Kde se vlastně ty toxiny berou?

Vnější toxiny

Denně jsme vystaveni celé plejádě škodlivin. V potravinách například zbytkům hnojiv a pesticidů, konzervačním látkám, ale i těžkým kovům. Ve vodě zase zbytkům léčiv. V kosmetice se potkáváme se stabilizátory a barvivy, v domácnosti jsme denně vystaveni zpomalovačům hoření, kterými jsou napuštěny bytové textilie, matrace a nábytek. Problémem jsou také některé čistící prostředky

Všechny zmíněné chemické látky znamenaly pro lidstvo velký krok vpřed, ale zároveň hned dva vzad. Spousta těchto chemikálií je dnes považováno za tzv. „hormonální disruptory“, což znamená, že výrazně narušují přirozenou funkci našich hormonů a často mohou vést ke zdravotním komplikacím. 

Další kapitolou jsou pak různé plísně, se kterými můžeme sdílet naše domovy a také náš životní styl – konzumace alkoholu, kouření, ale také léky. Tedy abychom si rozuměli, nijak proti lékům nebrojím, denně zachraňují lidské životy, pravdou však je, že v současnosti jsou často nadužívané…

Vnitřní toxiny

Zatímco o neblahém působení látek zmíněných výše jste už určitě slyšeli nebo si to dokážete logicky odvodit, vězte, že tam to bohužel nekončí. Správné fungování našeho těla ovlivňují ještě taky toxiny, které si pěstujeme uvnitř: patogenní bakterie, plísně a kvasinky ve střevech či odpadní látky, které vzniknou při metabolismu. 

No a v neposlední řadě má vliv na naše zdraví stres. Izolace, osamělost, hněv, žárlivost, nepřátelství – představitelé mentálních, emocionálních a duchovních toxinů, které nás ovlivňují víc, než si dokážeme nebo chceme představit.

Možná vás právě napadla otázka, proč tedy nejsme všichni na umření, když jsme toxičtí až půdu a naše okolí je podle tohoto výčtu jedno velké smetiště?

Odpověď je jednoduchá: protože každý z nás je genetická a biochemická individualita, takže někteří z nás se odpadních látek zbavují dobře, zatímco jiní ne.

Schopnost našeho těla zbavovat se toxinů nejvíce ovlivňuje náš životní styl: strava, pohyb a další každodenní volby.

Ve zdravém těle probíhá proces detoxikace hladce. V opačném případě mechanismus detoxikace v játrech a dalších orgánech vázne a některé škodliviny jsou tak v těle aktivní déle než je zdrávo a než náš organismus zvládne. Tady pak máme příčinu různých nemocí (včetně těch civilizačních a autoimunitních).

Jak poznám, že je potřeba organismu dopřát očistu?

Nejspíš vás bude trápit:

  • únava, vyčerpání, ospalost, bolesti hlavy, bolesti kloubů (a) nebo svalů, výkyvy nálad, otoky
  • tmavé kruhy pod očima, vyrážky, ekzémy, akné, kvasinkové infekce, plísně
  • nadýmání, plynatost, zácpa, průjem, špatné (pomalé) trávení, zápach z úst, chutě
  • ucpané dutiny, kapání z nosu
  • problémy se spánkem, potíže se soustředěním
  • PMS

Jak na detox holisticky?

Vzhledem k tomu, že naše tělo funguje jako řetěz a vše se zde vzájemně ovlivňuje, i detox je potřeba provádět na více úrovních. Na rozdíl od zázračných kúr vám neslíbím, zázraky za týden, možná ani za měsíc. Bude to dlouhé. A vyžádá si to celkem dost energie. Odměnou vám však může být návrat chybějícího zdraví a pocit, že jej máte ve svých vlastních rukou. A to je pocit k nezaplacení, věřte mi 🙂

Jaro je navíc ideální dobou k nějaké změně, třeba právě k odlehčení, které vede k posílení odolnosti a funkce našich čistících orgánů. Díky tomu, že se prodlužuje den a máme více denního světla, naše tělo na změny lépe reaguje. Navíc jsou mnohem lépe dostupnější lokální bylinky a zelenina, které mají v očistě nezastupitelnou roli. 

Holistická podpora naší vlastní detoxikační kapacity spočívá v těchto 8 krocích:

1. Strava

Cílem každého detoxu je zbavit tělo škodlivin. A když se na jedné straně chceme něčeho zbavit, nemůžeme do něj ze strany druhé cpát chemický koktejl. Proto se zaměřte v první řadě na kvalitní vstupy pro váš organismus. To znamená, najděte si ve svém okolí prověřené farmáře nebo sousedy, od kterých byste si mohli pořídit maso, vajíčka. Stejně tak ovoce a zeleninu vybírejte v nejvyšší možné kvalitě – kvalita je opravdu víc než kvantita!

Dbejte na to, aby byl jídelníček co nejpestřejší – střídejte různé druhy masa (opravdu existují i jiná masa než jen kuřecí a vepřové ;)) a vyzkoušejte třeba i divoké ryby. Ovoce a zeleninu si v jídelníčku poskládejte tak, aby byly zastoupeny všechny barvy duhy. To celé doplňte komplexními sacharidy (přirozeně bezlepkové obiloviny, luštěniny, sladká zelenina, …). Nemusíte se bát ani tuků. Tedy těch kvalitních. Těm transmastným se vyhněte úplně (margaríny, smažená jídla z restaurací, instantní jídla, levné čokolády a různé polevy na sušenkách).

Pokud už je váš jídelníček celkem pestrý, ale přesto vás trápí nějaké nespecifické problémy, zkuste alespoň na pár dní vyřadit klasické alergeny – lepek, mléko, cukr. Po nějaké době (doporučuju vydržet alespoň 3 týdny) je postupně a pomalu zařazujte zpět a všímejte si, co to s vaším tělem dělá, co vám prospívá a co naopak ne. 

Ideální je také vysadit alkohol, kofein a jiné stimulanty, ale také sedativa.

Jestli jsou výše popsané body pro vás naprosto standardní, zkuste se posunout na vyšší level – postupně můžete zařazovat odlehčovací dny, kdy si dopřejete lehce stravitelná (ale pořád vyvážená!) jídla, kvalitní vývar se zeleninou, vajíčkem, zeleninové šťávy, příp. zeleninovo-ovocné smoothie. 

Zkuste zařadit do svých zvyklostí třeba půstovací okna. Půst má na tělo blahodárný vliv, vytváří v těle prostor pro regeneraci na několika úrovních. Začít můžete přirozeně a bezbolestně – 13hodinovým půstem přes noc. Tzn. poslední jídlo dne si dejte např. v 18 hodin. Další jídlo pak bude snídaně následující den v 7 hodin. Pokud zvládnete déle, třeba vynechat dopolední jídlo úplně a začnete den až obědem, tím více tělo může pracovat na své obnově.

Obecně střídmost v jídle je cesta vedoucí ke zdraví. Kombinace častého přejídání, konzumace sladkých, nízkotučných potravin (které jsou často plné škrobů a sacharidů), smažených jídel je cestou k diagnóze zvané nealkoholické ztučnění jater. A to fakt nechcete, protože tohle je tak trochu jednosměrná ulička. Tuk, který se v játrech tímto způsobem vytvoří v nich dost často zůstává, i když člověk zhubne.

Další tipy, jak hacknout svůj jídelníček

Pár tipů, které nebolí a mají znatelný účinek:

Listová a hořká zelenina

  • obsahuje tzv. hořčiny, což jsou látky, které pomáhají produkovat trávicí šťávy a pomáhají tak jak se samotným trávením, tak se vstřebáváním živin z potravy. Hořká zelenina (pampeliška, kopřiva, rukola, čekanka) navíc zbavuje tělo těžkých kovů. Listová zelenina navíc působí protizánětlivě a antioxidačně.

Brukvovitá zelenina

  • možná ji znáte pod názvem košťálová (brokolice, květák, zelí). Je velkým parťákem našich jater, podporuje jejich detoxikační funkci a navíc obsahuje tzv. indoly, které mají protirakovinný účinek.

Cibule, česnek

  • zvyšují obsah síry v těle a napomáhají tak detoxikační funkci jater, působí antioxidačně a protizánětlivě
  • Podobné působení mají také tyto bylinky a koření: kurkuma, kajenský pepř, tymián, rozmarýn, chilli, kmín, šalvěj, oregano, skořice, koriandr, paprika a petržel.

Probiotické potraviny 

  • podporují náš druhý mozek – střevní mikrobiom: kefír, kombucha a fermentovaná zelenina (kimchi, pickles, kysané zelí – ne sterilované!) 

Zelené rostliny 

  • zejména chlorella, spirulina nebo samotný chlorofyl mají úžasnou schopnost chelatace. Navážou na sebe těžké kovy a pomáhají je odvést z těla ven. Kromě toho stimulují produkci antioxidantu zvaného superoxid dismutázy.

2. Doplňky stravy

Chcete vzít detoxikaci pěkně od podlahy a se vším všudy? Pak se můžete ještě poohlédnout po doplňcích stravy, díky kterým můžete dosáhnout těch nejlepších možných výsledků.

Nejdůležitějším faktorem pro naše čistící orgány je udržování vysoké hladiny glutathionu. Ten je hlavním detoxikačním činitelem v těle. Působí antioxidačně a zároveň posiluje imunitu. 

Suplementaci samotného glutathionu je dobré doplnit dalšími živinami, které pomáhají udržet jeho hladinu vysoko. Je to kyselina listová, zinek, selen, vitaminy sk. B a tzv. NAC (N-acetyl-l-cystein) 

Dále je vhodné doplnit vitamin C pro podporu imunity, ostropestřec mariánský na podporu regenerace jater a kurkumin jakožto antioxidant.

3. Pitný režim

Dostatek vody je potřeba každý den, ale pokud je vaším záměrem očista, dbejte na tento bod ještě víc než doposud. Když říkám víc, mám na mysli optimální zlatý střed, protože naopak pokud to s tekutinami přeženete, vaše ledviny vám nepoděkují.

Ideální je samozřejmě čistá, filtrovaná voda, která by měla být spíš vlažná nebo alespoň pokojové teploty, určitě ne studená. Zkuste také změnit své návyky a vynechte zapíjení soust. Napijte se maximálně 30 minut před jídlem a minimálně 30 minut po jídle, ať mohou žaludeční šťávy pracovat naplno na trávení.

Do pitného režimu zařaďte také čaje na podporu jaterní funkce (kopřivový, pampeliškový).

4. Pohyb

Kde je pohyb, tam je život. A život je pohyb. Bez něj ani ten detox nepůjde. Díky němu se nám podaří rozproudit krev a lymfu, což znamená lepší transport škodlivin k čistícím orgánům, které jsou pohybem dostatečně prokrveny a lépe pracují.

Mnoho z nás (a já jsem k nim taky patřila) se se sportem nemá moc v lásce. Nevadí. Prostě si hrajte – pusťte si doma hudbu a prostě tancujte – ale jako fakt pařte! Nebo si najděte ve svém okolí prostor, kde byste se mohli věnovat sportu, který vás bavil v dětství nebo který jste chtěli vždycky vyzkoušet. Najděte si cvičebního parťáka, zkuste jestli vás nenamotivují skupinové lekce… 

A hlavně nezapomeňte na sezónní aktivity venku – lyže, plavání, běhání po lese apod. Pohyb na čerstvém vzduchu je nejpřínosnější.

Tip

Jaro se taky dost často nese v duchu hesla: plavková sezóna se blíží, šup vyrýsovat postavu. Pokud budete chtít zatočit s kily navíc, mějte na paměti toto:

Chemické látky, s kterými denně přicházíme do kontaktu se rozpouštějí buď v tucích nebo ve vodě. Ty druhé, se zkrátka ve vodě rozpustí a díky ledvinám se dostanou z těla ven, ízy pízy. Což se ale nedá říct o těch, které se rozpouštějí v tucích. Ty se detoxikují v játrech a následně se pomocí střev dostávají pryč. Jenže tenhle proces je pro tělo ohromně náročný a protože naše tělo si taky rádo ušetří práci, dává přednost té jednodušší variantě – tedy odbourá toxiny pomocí ledvin a ten zbytek? Uloží ho do tukové tkáně.

Vždy, když se vrhnete na hubutí a začnete spalovat tuky, zaměřte se taky na podporu jater. Právě při spalování tuků totiž dochází k uvolňování nahromaděných škodlivin z tukových buněk a pokud nejsou správně odbourány v játrech, můžete pociťovat příznaky zvýšené toxicity – bolesti hlavy, průjmy, nadýmání, zadržování vody, akné či jiné kožní vyrážky. 

Toxiny taky mohou ovlivňovat různé hormonální funkce, což může vést k tomu, že hubnout prostě nebudete nebo to půjde opravdu ztuha.

5. Spánek

Další z pilířů zdraví a dlouhověkosti je spánek

Určitě jste už slyšeli o tom, že je potřeba spát ve tmě, aby se mohl uvolňovat melatonin. Pokud máte telefon v ložnici, tak si jej na noc přepněte do leteckého módu nebo nejlépe vypněte. Aby byl spánek opravdu odpočinkem, minimálně 2 hodiny před odchodem do postele nepracujte na počítači, mobilu a poslední jídlo si dopřejte min. 3 hodiny před spaním.

6. Kůže

V neposlední řadě bychom neměli zapomenout na náš největší orgán – kůži. Její hlavní funkcí je zabránit proniknutí toxinů dovnitř do těla. A jestli ji můžeme v rámci detoxu nějak podpořit, tak je to používání “netoxické” kosmetiky. Pokud používáte konvenční kosmetiku, zkuste ji vyměnit za přírodní, s prostým složením. 

Problém běžné kosmetiky jsou zejména parabeny, které se mohou v těle hromadit a působit jako endokrinní disruptory. Probíhající studie stále více naznačují, že působení chemických látek na naše tělo (byť v povolených koncentracích) představuje skutečnou hrozbu pro lidské zdraví, včetně zdraví plodu a novorozence.

7. Okolí

Pouštíte-li se do detoxu, vždycky mějte na paměti, že když očista, tak se vším všudy. Tedy očista domova (jarní úklid), sociálních sítí (odstřihnutí se od nich např. na víkend nebo si nastavte maximální denní dobu scrollování, pročištění seznamu “přátel”). Udělejte si taky pořádek na ploše počítače, uvidíte, jak se vám bude najednou lépe pracovat 🙂

Zbavte se toho největšího jedu

Zastavte se a zamyslete se nad nejtoxičtějším návykem, myšlenkou, osobou nebo potravinou ve vašem životě. Co vás jako první napadne? 

Co je tou věcí číslo jedna, o které víte, že byste měli přestat, možná se i snažíte s ní přestat, ale stále ji děláte, protože přestat je buď těžké nebo nepohodlné? 

Jsou to sladké svačinky? Neustálé kontrolování telefonu? Nebo jiný nebezpečný zlozvyk? Tak to je přesně to, kde musíte začít. 

Seberte všechnu svou energii a soustřeďte se právě na tento toxin. Zamyslete se nad všemi možnými způsoby jak ho buď vyřadit nebo alespoň eliminovat ze svého života. Jakmile se ho zbavíte, ucítíte ten příliv energie!

8. Zuby

A to nejnepříjemnější nakonec – vezměte si telefon a objednejte se k zubaři a jednou provždy se zbavte amalgámových plomb. Jestliže je jedním ze smyslů detoxikace zbavit organismus těžkých kovů, nejde mít v puse zdroj rtuti…

Několik dobře míněných rad na závěr

Nejdůležitější věcí na celém detoxu je brát ho ne jako něco, co MUSÍM udělat, ale co CHCI udělat pro své tělo. Protože si ho cením, mám ho ráda a tímto se mu snažím splatit dluh, který vůči němu mám – to, že mě drží při životě tolik let a to i přesto, že ne vždy jsem se k němu chovala tak, jak by si zasloužilo. 

Nesoustřeďte se na to, co všechno jste museli ze svého života/jídelníčku vyřadit. Zaměřte se naopak na to, co nového vám tato změna do života přináší (nové recepty, nové lidi, nové zkušenosti), co tato změna s vámi dělá, jaké pozitivní účinky na vás má, jak je vám čím dál tím víc lépe, lehčeji, máte více energie, více úsměvů… klidně si tato pozitiva zapište někam do deníku a připomínejte si je každý den.

A úplně nejlepší by bylo, kdyby takovýto jarní detox nebyl jenom sezónní záležitostí, ale rovnou startovní čárou vašeho nového já. Když se opět vrátím na začátek – naše tělo je vybaveno vlastními skvělými detoxikačními orgány a když je nebudeme přetěžovat, ale naopak se k nim budeme chovat s respektem (= zdravý životní styl), takovéto sezónní detoxy nebude vůbec potřeba. Maximálně jednou za čas nějaká odlehčující kúra pro flexibilnější metabolismus.

Pokud jste těhotné, kojící, máte poruchu příjmu potravy, užíváte antidepresiva, jste v hodně pokročilém věku a nemáte s tímto žádné zkušenosti do detoxu se raději nepouštějte. Stejně tak pokud máte jiná závažná zdravotní omezení a chtěly byste se pustit do radikálnější očisty, jedině po konzultaci s lékařem a pod dohledem odborníka – naturopata, lékaře funkční medicíny apod.

Tak ať vám tyto informace slouží!

Zdroj:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/325221

https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2014/dec/05/detox-myth-health-diet-science-ignorance

https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/the-dubious-practice-of-detox